Tworzenie obiektu biznesowego
Aby utworzyć obiekt biznesowy:
- Wybierz w drzewie Obiekty biznesowe wymagany folder modułu, a następnie na liście Działania kliknij opcję Nowy obiekt biznesowy.
Zostanie wyświetlone pytanie, czy użytkownik chce określić zachowanie.
Można określić specjalne zachowanie obiektu biznesowego, na przykład wskazać, że stanowi on kategorię lub jest elementem o pewnej randze. - Aby nie określać zachowania, kliknij przycisk Nie i przejdź do kroku 6.
- Kliknij przycisk Tak, aby utworzyć obiekt biznesowy o specjalnym zachowaniu.
Zostanie wyświetlone okno dialogowe Wybór zachowania. - Zaznacz na liście Dostępne elementy wymagane typy zachowania, a następnie kliknij przycisk .
Informacje na temat różnych typów zachowania można znaleźć w sekcji Zachowania obiektów.
- Kliknij przycisk OK.
W drzewie pojawi się nowy obiekt biznesowy, a jego właściwości zostaną wyświetlone w siatce.
- Wpisz odpowiednią nazwę i opis, a następnie wypełnij odpowiednie właściwości.
Zachowania — Wskazuje, czy obiekt biznesowy charakteryzuje się określonym zachowaniem (patrz sekcja Zachowania obiektów).
Moduł — Określa moduł, do którego należy obiekt biznesowy. Ta właściwość jest wypełniana domyślnie i nie można jej modyfikować.
Tytuł — Tytuły są używane w interfejsie użytkownika w tych miejscach, w których wymagana jest etykieta obiektu biznesowego. Tytuł obiektu biznesowego jest nazwą, za pomocą której użytkownik odnosi się zwykle do danego obiektu biznesowego. Tytuły mogą zawierać dowolne znaki (także spacje) i nie muszą być unikalne.
W pewnych okolicznościach (z przyczyn wewnętrznych bazy danych) atrybut Tytuł jest obowiązkowy w bazie danych.
Zlokalizowane tytuły — Jeśli dla opcji systemowej Włącz obsługę wielu języków wybrano ustawienie Tak, można dodawać tłumaczenia tytułów obiektów biznesowych, aby użytkownicy widzieli tytuł obiektu we własnych językach. Więcej informacji na temat projektowania systemu z obsługą wielu języków można znaleźć w sekcji Tworzenie systemu z obsługą wielu języków.
Nazwa — Jest używana wewnętrznie jako unikalny identyfikator obiektu biznesowego. Nazwy obiektów biznesowych mogą składać się z maksymalnie 64 znaków alfanumerycznych i nie mogą zawierać spacji. Dozwolone jest użycie wyłącznie następujących znaków: litery od A do Z, cyfry od 0 do 9 (ale nie jako pierwszy znak) oraz znak _ (podkreślenie).
Opis — Opisuje, do czego służy dany obiekt biznesowy.
Zachowanie — Wybór opcji Odwołanie umożliwia utworzenie powiązanej tabeli odwołań, której można używać do obsługi list, na przykład kolorów lub tytułów osób. Więcej informacji można znaleźć w sekcji Tworzenie nowych list odwołań.
Polityka blokowania — Wskazuje, czy jednoczesny dostęp do tej samej instancji obiektu biznesowego lub atrybutu może uzyskać więcej niż jeden użytkownik.
Ustawieniem domyślnym jest Brak, co oznacza brak blokowania obiektów biznesowych. Ustawieniami alternatywnymi są Optymistyczne i Optymistyczne z ostrzeżeniem.
Jeśli włączona zostanie dowolna Polityka blokowania obiektu, w aplikacjach Ivanti Workspaces jest obecnie stosowana polityka Blokowanie optymistyczne.
Więcej informacji na temat polityki blokowania można znaleźć w sekcji Blokowanie zapisów.
Typ usuwania — Wskazuje, czy instancje obiektów biznesowych mogą być usuwane. Dostępne są trzy opcje: Brak usunięcia — jeśli obiekt zawiera istotne informacje, których nie wolno usuwać; Usuwanie nietrwałe — jeśli instancja obiektu odnosi się do innych obiektów (na przykład podczas usuwania użytkownika, który przestał pracować w firmie, aby nie usuwać procesów przypisanych do niego przez innych użytkowników); Usuwanie trwałe — aby trwale usunąć instancję obiektu.
Usuwanie nietrwałe powoduje usunięcie użytkownika z list itp., tak aby dany element nie mógł być wybierany przez innych użytkowników. Instancje obiektów usuniętych nietrwale można przywrócić — więcej informacji zawiera sekcja Przywracanie elementów usuniętych nietrwale.
Nie można modyfikować typu usuwania istniejących obiektów biznesowych.
Czy jest procesem? — Wskazuje, czy dany obiekt biznesowy może podlegać działaniu procesu. Na przykład: Incydent, Problem, Zmiana, Proces biznesowy. Ta właściwość jest wypełniana domyślnie i nie można jej modyfikować. Więcej informacji na temat projektowania procesów można znaleźć w sekcji Projektant procesów.
Obraz — Umożliwia powiązanie obrazu z obiektem.
Więcej informacji na temat wiązania obrazów z obiektami można znaleźć w sekcji Wiązanie obrazów z obiektami biznesowymi.
Czy jest nadrzędny? — Wskazuje, czy z danym obiektem biznesowym powiązane są podrzędne obiekty biznesowe (podobiekty biznesowe). Na przykład obiekt biznesowy Zasób może mieć podrzędne obiekty biznesowe, takie jak Komputer stacjonarny i Komputer przenośny.
Czy najwyższego poziomu? — Wskazuje, czy obiekt biznesowy jest obiektem biznesowym najwyższego poziomu. Obiekt biznesowy, którego obie właściwości Czy jest procesem? i Czy najwyższego poziomu? są ustawione na wartość Tak może zostać dodany do paska skrótów jako skrót.
Typ edytora — Określa, gdzie dany obiekt biznesowy można modyfikować.
Czy w bazie wiedzy? — Wskazuje, czy dany obiekt biznesowy jest uwzględniany w wyszukiwaniach zarządzania wiedzą. Należy wybrać wartość Tak, aby był uwzględniany, lub wartość Nie, aby nie był uwzględniany w wyszukiwaniach. Dotyczy to wszystkich atrybutów obiektu biznesowego.
Typ partycji — Pozwala uniemożliwić użytkownikom końcowym wyświetlanie informacji, które do nich nie należą, lub uniemożliwić analitykom dostęp do danych, które nie są przypisane do ich aktualnej grupy wsparcia.
Więcej informacji na temat partycjonowania danych można znaleźć w sekcji Zarządzanie użytkownikami w dokumencie Podręcznik administratora.
Domyślne zapytanie — Jest to domyślne zapytanie używane w celu wyświetlania list obiektu, określania kolumn na kartach kolekcji w komponencie Web Access itp. Domyślne zapytanie tworzy się za pomocą Projektanta zapytań i raportów.
Do zapytania domyślnego nie należy dołączać kryteriów bez monitów. Domyślne zapytanie jest używane w całym systemie, a kryteria bez monitów są stosowane zawsze i mogłoby to prowadzić do nieoczekiwanych rezultatów.
Można jednak do domyślnego zapytania dodać kryteria z monitami, ponieważ mogą one być przydatne w oknach dialogowych Dołącz... w komponencie Web Access, gdzie domyślne zapytania także są używane. Takie kryteria z monitami są jednak ignorowane w takich obszarach, jak karty kolekcji.
Atrybuty wyjściowe — Umożliwia użytkownikowi zmianę wyglądu list rozwijanych w komponencie Web Access.
Informacje na temat użycia właściwości Atrybuty wyjściowe można znaleźć w sekcji Dostosowywanie list w komponencie Web Access i aplikacji Workspaces.
Raporty — Umożliwia projektowanie szablonów raportów, które zmieniają wygląd i funkcje list z wynikami zapytań w komponencie Web Access i aplikacji Workspaces.
Informacje na temat użycia właściwości Raporty można znaleźć w sekcji Tworzenie szablonów raportów na potrzeby komponentu Web Access i aplikacji Workspaces.
Tekst szablonu identyfikatora rozszerzonego — Umożliwia określenie szablonu identyfikatora rozszerzonego. Ten szablon jest używany razem z automatycznie generowanym numerem referencyjnym procesu lub numerem seryjnym zadania w celu utworzenia unikalnego identyfikatora rozszerzonego, który jest zapisany w atrybucie Identyfikator rozszerzony. Tego atrybutu Identyfikator rozszerzony można używać w zapytaniach. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w sekcji Rozszerzone identyfikatory.
Czy jest elementem konfiguracji? — Wskazuje, czy dany obiekt biznesowy jest elementem konfiguracji. Ten rodzaj zachowania jest stosowany do wszystkich podrzędnych obiektów biznesowych i nie można go zmieniać.
Opis aktualnie zaznaczonej właściwości jest wyświetlany u dołu siatki Właściwości. Ułatwia to określenie typu informacji, które należy podać, i udostępnia wskazówki na temat reguł, według których należy postępować. Na przykład niektóre właściwości muszą mieć unikalne nazwy itp.
Informacje na temat konfigurowania właściwości interfejsu użytkownika obiektu biznesowego można znaleźć w sekcji Właściwości interfejsu użytkownika.
- Kliknij przycisk .
Można teraz dodawać do nowego obiektu biznesowego dalsze atrybuty. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w sekcji Atrybuty.
Zaleca się, aby podczas tworzenia każdego obiektu biznesowego dodawać atrybuty określające datę utworzenia i datę aktualizacji oraz użytkownika, który utworzył obiekt biznesowy, i użytkownika, który go aktualizował. Jeśli obiekt biznesowy ma być używany w postaci kolekcji obiektów, dodanie atrybutu Data utworzenia jest konieczne.
Więcej informacji na temat dodawania atrybutów tego typu można znaleźć w sekcji Typy trwałości.